Hastalar kendilerini, bitkin hissediyorlarsa genellikle mitokondrilerini tedavi edici tedavi görmüyorlardır. Çoğu insan fark etmiyor, ancak mitokondri, enerji seviyelerinde, metabolizmalarının ne kadar iyi çalıştığında ve hatta her gün neden beyin sisi yaşadıklarında büyük rol oynuyor.

Kısaca mitokondri yediğiniz yiyeceği ve soluduğunuz havayı, hücrelerinizdeki biyokimyasal reaksiyonlara güç veren enerjiye dönüştüren trilyonlarca mikroskobik enerji fabrikasıdır. Bu enerji, kasların esnemesinden temel enzimler ve hormonlar üretmeye kadar her şey için kullanılır.

Öyleyse mitokondrilerinizi her gün kötü alışkanlıklar, kötü yemek, yüksek stres seviyeleri, kötü yaşam tarzını iyi alışkanlıklarla değiştirerek güçlendirin.

Gençken bol miktarda mitokondri var. Ancak vücuttaki tüm sistemlerde olduğu gibi, zamanla, mitokondrilerimiz hem büyüklük hem de sayı olarak düşmektedir. Aslında, araştırmacılar şimdi mitokondriyal düşüşün yaşlanmanın temel nedenlerinden biri olduğunu, yorgun olmanın ve yorgun görünmenin ve beyin hastalıklarının, yaşlandıkça çok sayıda insanı etkileyen kardiyovasküler sistem hastalıklarının arkasındaki  önemli bir suçlu olduğunu düşünüyor.

Ancak iyi haber şu ki, ne kadar hızlı ya da yavaş yaşlandığımız üzeninde kontrolümüz var ve çoğu, mitokondrilerimize ne kadar iyi davrandığımızla ilgili. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sağlığı sürdürmek için tavsiye edilen sağlıklı alışkanlıkların çoğu, mikroskobik düzeyde mitokondri için de harika. Bu nedenle güçlü mito’lar için aşağıdaki hamleler yapılmalıdır.

 

1-GLİSEMİK İNDEKSİ YÜKSEK GIDALARDAN KAÇININ:

Şekere ‘hayır ’deyin, rafine tahıllar (unlu ürünler) hepsi de kan şekerini ani yükselterek istenmeyen vücut yağına katkıda bulunur. Bu da mitokondrilere ek yük ve çöp demek olup vücutta ki iltihabı desteklemek demektir. İşlenmiş gıdalardan, böcek ilacı yüklü ürünlerden, fabrikasyon ürünlerden kaçınarak diyetinizi temiz tutmaya çalışın.

 

2-MİTOKONDRİNİZİ İYİ BESLEYİN:

mitokondri, enerji üretmek için gereken AP’yi oluşturmak için ya yağ asitlerini ya da karbonhidratları kullanabilirken, bunu yağla yapmak daha verimlidir ve daha az serbest radikal yan ürün oluşturur. Karbonhidrat alımınızı düşük tutmak gereklidir, böylece mitokondrileriniz enerji için yağ yakacaktır. Buna ek olarak vitaminler, bitkisel besinler ve antioksidan değeri yüksek besinler tüketin. Bu tabağınızda zeytinyağı, kuru yemişler goji bery gibi antioksidan değeri yüksek besinler ve avakado, zeytin gibi yağlı meyveler, koyu yeşil yapraklı sebze, kırmızı lahana gibi değerli besinlere ağırlık vermek anlamına gelecektir. Meyve tüketirken düşük şekerli olanlarını tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

3-ARALIKLI  AÇLIĞI HAYATINIZA KATIN:

Mitokondriyal fonksiyon ve uzun ömürlülüğü arttırmak için, haftada birkaç gün aralıklı oruç tutmak,  mitokondriyal serbest  radikal üretimini azaltarak mitokondri sağlığına büyük katkı sağlar.

 

4-HAREKET EDİN!

Yorucu olmayan ve aralıklı bir çalışma mitokondri sayı ve büyüklüğünü arttıracaktır. Mitokondri  hareket etmeyi seviyor. Hareket etmek için bundan daha güzel bir sebep yok.

 

5-Meditasyonu rutininize ekleyin:

Son zamanlarda yapılan araştırmalar meditasyon ve diğer gevşeme temelli tekniklerin serbest radikal üretimini azaltabileceğini ve zaman geçtikçe mitokondriye daha az zarar verdiğini göstermektedir. Bu nedenle vücudunu rahatlatmayı unutma. Yapılan bir araştırma masajın vücudun mitokondri üretimimini hızlandıracağını göstermiştir.

 

6-KALİTELİ UYKUYA ODAKLANIN:

Uyku, beyninizi biriken sinirsel atık ürünleri temizleyerek korur ve araştırmalar, mitokondriyi de koruduğunu gösterir. Uykuyu beyninizin çöp atma zamanı olarak düşünün, bu nedenle mitokondri koruma aktivitesini dikkatli kullanın.

 

7-BİRAZ GÜNEŞLENİN:

Vucudunuzu yeterli miktarda güneş ışığına maruz bırakmak mitokondri üretimini arttırmanın  bir diğer yoludur. Vucudunuzu güneş ışınlarına maruz bırakmaktan korkmayın.

 

8-SOĞUK SUYLA DUŞ ALIN:

Ani sıcak-soğ uk değişimiyle alınacak soğuk duş mitokondri üretimini yüksek viteste başlatmanın bir diğer yoludur. Hayatta kalma modunu devreye sokmatadır.

 

9-MİTOKONDRİYAL SAĞLIĞINIZI DESTEKLEYİN:

Hiçbir şey mitokondriyi temiz, sağlıklı bir diyetten daha fazla gelişmeye teşvik etmese de, mito’larınza özenle seçilmiş bazı besin takviyeleri ile hedeflenmiş bir destek verebilirsiniz. Doğru diyet ve takviye birleşimi, gelişmiş zihinsel keskinlik, daha az vücut ağrıları ve yaygın ve korkunç yaşlanma hastalıklarına karşı korunma anlamına gelir. Bundan daha iyi bir zihin-vücut terapisi yok.