İşlevsel tıp terimi oldukça belirsiz görünebilir. Dr.Mark HYMAN gibi temsilcileri fonksiyonel tıbbı yaymasına rağmen  ‘İşlevsel tıp‘ hala halk tarafından bilinmemektedir. Fonksiyonel tıp terimi ve alanı geleneksel tedavilerden oldukça farklı bir alanı temsil etmektedir. Çünkü insana hastaya ve hastalıklara bakış açısı insanı sadece hasta bir organ ya da doku olarak görmeye çalışan geleneksel tıptan çok öte ve üstündür. Fonksiyonel tıbbın ne olduğunu tam olarak anlamak için geleneksel tıp ile karşılaştırmak önemlidir.

Genel olarak bir tıp doktoru, işlev bozukluğu veya hastalıkla başa çıkmak için terApatik ilaçlar olarak ilaçlar veya hormonlar kullanır. Düşük tiroit hormonu, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve benzeri dahil olmak üzere çeşitli koşullar için standart bakım modeli genellikle aynıdır. Bir genel pratisyen ve bir uzman olması fark etmeden aynı temel araca  erişebilir: İlaç tedavisi;Standart bakım modelinde yapılan uygulama: Hastalığı teşhis etmek ve bu hastalığı ilgili bir ilaçla eşleştirmektir. Standart bakım modeli akut hastalıklar, travma, enfeksiyon ve acil durumlar için iyi sonuç verir. Ne yazık ki, kronik hastalıkların bakımında sefil bir şekilde başarısız oluyor.

Çoğu insanın günlük olarak maruz kaldığı alerjik, sindirim, hormonal, metabolik ve nörolojik problemler gibi kronik durumlar fonksiyonel tıp alanında çözümler buluyor.

İşlevsel Tıbbı Tanımlayan 5 Temel İlke:

1-Fonksiyonel Tıp hepimizi farklı olarak görüyor; Genetik ve biyokimyasal olarak benzersiziz. Bu kişisel sağlık hizmeti, bireyi tedavi eder, hastalığı değil. Doğrudan hastalığa saldırmaktan ziyade, vücudun normal iyileşme mekanizmalarını destekler.

2-İşlevsel tıp derinden bilime dayanır. Son araştırmalar, içimizde olanların karmaşık bir ağa veya ilişkiler ağına bağlı olduğunu göstermektedir. Bu ilişkileri anlamak, vücudun işleyişini derinlemesine görmemizi sağlar.

3-Vücudunuz akıllıdır ve tüm vücut sistemlerinizin dinamik dengesi ile kendini ifade eden kendini düzenleme kapasitesine sahiptir.

4-Vücudunuz yaşlanmanın hemen hemen tüm hastalıklarını iyileştirme ve önleme yeteneğine sahiptir.

5-Sağlık sadece hastalığın yokluğu değil aynı zamanda çok büyük bir canlılık halidir.

İşlevsel tıp herhangi bir işlev kaybına neden olan kök neden veya mekanizmayı bulmaya çalışır, bu da sonuçta bir dizi belirtinin neden ilk sırada olduğunu veya neden hasta olduğunu ortaya çıkarır. Biz fonksiyonel tıbbın bu 5 ilkesini biyorezonansla birleştirerek uyguluyoruz.